Afaceri
Agricultură ecologică
Agricultură-Grădinărit
Alimentaţie sănătoasă
Animale de companie
Artă
Arte marţiale
Astrologie
Biografii - Memorialistică
Botanică
Călătorii
Cărţi pentru copii
Dezvoltare personală
Dicţionare
Diverse
Drept-Legislaţie
Ecologie
Energii alternative
Enigme-Conspiraţii
Ezoterism
Ghiduri
Idei creative
Istorie
Istorie ascunsă
Medicină alternativă
Muzică
Politică
Poţi face şi singur
Psihologie
Religie
Revista Nexus
Sănătate
Sexualitate
Sonicitate
Spiritualitate
Alchimie
Dedublare astrală
Numerologie
Romanul iniţiatic
Şamanism
Spiritualitate
Viaţă după moarte
Zen
Sport
Ştiinţă
Ştiinţe de frontieră
Umor
Yoga
Zoologie„Monada Hieroglifică“ este, în ciuda întinderii sale reduse, unul dintre textele renascentiste cele mai influente; aici se regăsesc elemente ce ţin de matematică, filosofie, alchimie şi cabală, toate lucrând împreună pentru a explica naşterea şi devenirea lumii, precum şi relaţia dintre univers (macrocosmos) şi om (microcosmos).
Cartea „Noile revelaţii“ este o sinteză realizată de dr. Walter Lutz, fost redactor al Editurii Lorber, şi reprezintă un lexicon ordonat pe noţiuni prin structurarea lucrărilor lui Jakob Lorber
„Numere de înger 101“ explică cu claritate modul în care poţi să primeşti mesaje exacte din partea îngerilor tăi şi a celor dragi care se află în rai, ori de câte ori vezi secvenţe numerice care se repetă la numerele de telefon, numerele de înmatriculare ale maşinilor, chitanţe, ceasuri etc.
Este incredibil cu câtă superficialitate este tratat actul nutriţional pe plan educaţional la toate nivelurile (în şcoli, acasă etc.). Totul se învârte în jurul a „ce trebuie să se mănânce“ nu şi CUM să mâncăm.
Cartea prezintă de fapt trei profeţii divin inspirate despre viitorul spiritual al României: cele ale clarvăzătoarei Vanga Dimitrova, ale ciobanului Petrache Lupu şi ale misticului indian Sundar Singh
Cartea nu prezintă nici o altă unitate decât cea a doctrinei; alcătuită din studii pe subiecte foarte diverse, dar legate prin aceleaşi adevăruri fundamentale, ea constituie ca o continuare a cărţii noastre despre Unitatea transcendentă a religiilor.
Cartea cuprinde 12 povestiri iniţiatice din marile tradiţii ale înţelepciunii care sunt comentate de Osho.
Paracelsus este cunoscut mai ales pentru scrierile sale alchimice. Însă, geniul său a adus o serie de contribuţii şi în domeniul medicinii. Printre altele, e considerat părintele toxicologiei moderne, fiind primul care a pus în discuţie efectul exercitat de substanţe asupra corpului uman, susţinând în premieră utilizarea substanţelor chimice şi a mineralelor în medicină.
Aceasta este autobiografia lui Osho, care a fost unul dintre cei mai cunoscuţi şi mai controversaţi învăţători spirituali. Viaţa şi învăţăturile lui au influenţat milioane de oameni, de toate vârstele.
În aproape toate discuţiile zilnice din Bombay, Ramesh Balsekar le reaminteşte vizitatorilor că tot ce au spus înţelepţii vreodată, tot ce au afirmat religiile sau scripturile sunt doar concepte.
Într-un mod încântător şi unic, el zdruncină fanteziile comune în legătură cu adevărul, căutarea spirituală şi felul în care viaţa se petrece.
„Perspective“ este o compilaţie a mai mult de 7.000 de pagini de note personale ale misticului şi înţeleptului englez Paul Brunton.
Pitagora rămâne marele propagator al Misteriilor pe pământ european; este prima verigă ce leagă continentul nostru de Colegiile sacerdotale ale Egiptului. El creează în această parte a lumii primul Institut al înţelepţilor şi legislatorilor şi întemeiază la Crotona o şcoală ce va deveni un centru permanent de Iniţiere Tradiţională.